Jakie korzyści może Ci przynieść trening personalny?

Zdarzyło Ci się kiedykolwiek, że:

  • nie chciało Ci się iść na trening i nie było nikogo, kto by Cię do tego zmotywował,
  • w trakcie treningu czułeś, że mógłbyś więcej, ale odpuściłeś,
  • miałeś wątpliwości, jakie ćwiczenie wykonać albo – jak je wykonać?

Jeśli choć na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że trening personalny może wnieść wiele korzyści do Twojego sportowego życia.

Co to jest trening personalny i czym się różni od zwykłego treningu

Trening personalny to po prostu trening, który jest dopasowany do Twoich wymagań, możliwości i celów i jest przeprowadzony pod nadzorem instruktora (trenera personalnego). Zazwyczaj jest to osoba, która ma doświadczenie w zakresie trenowanych umiejętności. Dzięki temu jest w stanie pomóc osobie trenującej szybciej i skuteczniej zrealizować założenia treningu i doprowadzić do sukcesu całość przedsięwzięcia. Poniżej znajdziesz kilka aspektów, w których trening personalny najlepiej pokazuje swoją wyższość nad treningiem realizowanym samodzielnie.

1.   Trening personalny to większa motywacja i wsparcie duchowe

Większość z nas dużo bardziej wytęża się w obecności innych. Obecność trenera osobistego i jego zaangażowanie sprawia, że dużo łatwiej jest wyjść poza swoją strefę komfortu i wypróbować nowe ćwiczenia, czy wykonać je w większej liczbie powtórzeń lub z większym obciążeniem. Trener personalny udziela jasnych porad, jak osiągnąć cele, oferując jednocześnie całą gamę wspierających porad podczas całego procesu.

2.   Odpowiedzialność i lojalność wobec swoich planów i celów

Utrzymanie regularnych ćwiczeń i zdrowego reżimu żywieniowego może być trudne w pojedynkę. Trenerzy personalni ułatwią Ci bycie bardziej odpowiedzialnym za swoje działania w stosunku do samego siebie. Trening personalny daje poczucie rozliczania się z realizacji swoich planów nie tylko przed sobą. Każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu kogoś, kto poklepie po plecach i pochwali za dobrze wykonaną pracę.

Trening z piłką.

3.   Trening personalny pokazuje, jak teoria sprawdza się w praktyce

Porady dotyczące zdrowia i sprawności fizycznej są łatwo dostępne w Internecie. Co chwilę można trafić we wszystkich mediach na reklamy kolejnej najlepszej diety lub niezwykle skutecznego programu treningowego. Mnóstwo influencerów ciągle pokazuje, jak łatwo i szybko można osiągnąć efekty, a każdy ma na to inną receptę. Nic dziwnego, że nie wiesz, co zrobić, aby osiągnąć swoje cele. Trening personalny jest (powinien być) prowadzony przez osobę, która w trenowanej dziedzinie osiągnęła efekt, który Ty chcesz osiągnąć. Dzięki temu wiesz, że podążanie drogą, którą wcześniej podążał Twój trener doprowadzi Cię do osiągnięcia efektów, które on osiągnął. Koniec ze zgadywaniem i wątpliwościami.

4.   Zaufanie i komfortowe samopoczucie

Wejście w nowe środowisko zwykle związane jest z odczuwaniem sporego stresu. Ludzie, którzy są mistrzami w dziedzinie, w której jesteś żółtodziobem. Urządzenia, trenażery, przyrządy – masz wrażenie, że wszyscy patrzą na Ciebie i czekają, aż popełnisz błąd, by potem móc się z Ciebie śmiać. Pewnie sam widziałeś różne filmiki w social mediach, pokazujące osoby w opisanej wyżej sytuacji. Trening personalny stawia Cię od razu w znacznie bardziej komfortowej sytuacji. Masz opiekuna, który wytłumaczy co i jak, pokaże i poinstruuje. Wszystko od razu staje się znacznie prostsze i znacznie szybciej możesz poczuć się dużo bardziej pewnym siebie członkiem nowej społeczności.

5.   Prawidłowa technika

Trener personalny zadba o to, abyś wykonywał każde ćwiczenie prawidłowo technicznie. W ten sposób ograniczysz ryzyko kontuzji. Trening personalny wielokrotnie sprawia, że prawidłowo opanowuje się wykonywanie ćwiczeń, do których wykonywania samodzielnie dochodzi się miesiącami albo nawet latami. W ten sposób efekty ćwiczeń również pojawiają się znacznie szybciej i zostają na dłużej.

Trening personalny na siłowni.

6.   Indywidualne predyspozycje i ograniczenia

Każdy człowiek jest inny. Twoja mechanika ciała, doświadczenie, założone cele, poziom sprawności, upodobania i antypatie pozwolą trenerowi personalnemu ułożyć dla Ciebie plan dostosowany do Twoich potrzeb. Dzięki indywidualnemu programowi jest dużo bardziej prawdopodobne, że polubisz treningi, utrzymasz wprowadzone nawyki i osiągniesz zaplanowane rezultaty.

Dodaj komentarz