Obudzenie się pewnego dnia i uświadomienie sobie, że nie masz już dużo pieniędzy do wykorzystania w tym miesiącu, z pewnością nie jest niczym miłym. Jeśli zdarzyło Ci się coś takiego choć raz w życiu, wiesz, że to nic przyjemnego. I wcale przyczyną nie musi być brak zdrowego rozsądku, tylko złe zarządzanie swoimi pieniędzmi.
Jak można się poprawić w tej kwestii? Jest kilka kroków, które należy podjąć. W tym krótkim artykule znajdziesz kilka porad, których głównym bohaterem jest zdrowy budżet domowy. I nie będzie to artykuł o tym, jak zarobić więcej pieniędzy, ani o tym, jak oszczędzać odmawiając sobie wszystkich przyjemności w życiu. Chodzi świadomość tego, dokąd trafia większość twoich pieniędzy i o bycie świadomym swoich nawyków związanych z wydawaniem pieniędzy.
Budżet domowy wymaga monitorowania
Z pewnością znasz powiedzenie, że to, co da się zmierzyć, można ulepszyć. Ta zasada obowiązuje również wszystkich reguł, jakimi rządzi się budżet domowy. Jeśli chcesz mieć wszystko pod kontrolą, musisz zacząć od zwracania bacznej uwagi na to, na co wydajesz pieniądze. I nie chodzi wcale o to, by powstrzymywać się od kupowania czegoś, co normalnie kupiłbyś. Chodzi tylko o zapisanie wszystkich wydatków i zachowanie ich do późniejszej analizy. Odnotowywanie tak wielu różnych większych i mniejszych transakcji wygląda na dużo pracy, ale XXI wiek przychodzi z pomocą.
Bez względu na to, czy używasz telefonu z Androidem, czy jesteś wyznawcą iManii, z pewnością w sklepie z aplikacjami znajdziesz mnóstwo darmowych programów, które pomogą Ci śledzić Twój budżet domowy. A jeśli nie używasz nowoczesnych technologii – stary ołówek i zeszyt też wywiążą się z zadania znakomicie.
Nie miałem okazji przetestować wszystkich dostępnych możliwości, więc wybór konkretnej aplikacji, której będziesz używać, zależy od Ciebie. Upewnij się, że Twoja aplikacja umożliwia:
- kategoryzowanie wydatków
- dodawanie wydatków w określonych terminach
- dodawanie swojej pensji i wszelkich innych uzyskiwanych dochodów
- wprowadzanie wszystkich wydatków w Twojej walucie
- zmianę waluty (jeśli wydajesz pieniądze w więcej niż jednej walucie)
Miesiąc próbny na początek
Aby ustalić i usystematyzować swój budżet domowy, musisz poświęcić trochę czasu na zbieranie danych i budowanie profilu wydatków. Zwykle jeden miesiąc wystarczy, aby zebrać wystarczającą ilość danych, ale jeśli Twoje nawyki związane z wydatkami są nieco bardziej nieprzewidywalne, możesz potrzebować więcej czasu. W tym pierwszym miesiącu pamiętaj, aby wyrobić sobie nawyk zapisywania wszystkich poniesionych wydatków, umieszczając je w wybranej aplikacji. Pamiętaj, aby używać właściwych kategorii, ponieważ będzie to jedyny sposób, w jaki będziesz mógł później przeanalizować te dane.
Pamiętaj – aby skonstruować zdrowy budżet domowy, musisz się nauczyć kategoryzować wszystkie wydatki.
Na przykład możesz podzielić swoje wydatki na następujące kategorie: czynsz, jedzenie, wyjścia, kawa, alkohol, rachunki, gaz, rozrywka, edukacja itp. Jest to również dobra okazja, aby podać swoją pensję i wszelkie inne zyski, które masz dokonywanie (np.: freelancer, papiery wartościowe, obligacje, akcje).
Przegląd
Po zakończeniu miesiąca przejrzyj swoje wydatki i zwrócić uwagę na wszystkie możliwe obszary do poprawy. Zacznij od przyjrzenia się każdej kategorii i zdecyduj, czy czujesz się komfortowo z kwotą, jaką Cię ona kosztuje. Jeśli nie, spróbuj znaleźć tańsze alternatywy lub całkowicie zlikwidować niektóre wydatki.
Im lepiej kategoryzujesz swoje wydatki, tym więcej znajdziesz obszarów do poprawy, które usprawnią Twój budżet domowy. Pamiętaj – nie chodzi tu o obniżenie jakości twojego życia – chodzi tylko o zlikwidowanie niepotrzebnych wydatków i znalezienie nowych, lepszych sposobów na doświadczanie jak największej radości życia.
Budżet domowy – faza najważniejsza – planowanie
Ostatnim krokiem jest zaplanowanie wydatków na kolejny miesiąc. Chodzi o wprowadzenie kilku prostych nawyków. Rzeczy takie jak: pij kawę w domu, nie kupuj więcej niż trzech piw na raz, nie używaj kart kredytowych do kupowania tanich rzeczy, kupuj mniej ubrań i tak dalej.
Jeśli zwrócisz uwagę na takie wytyczne przez okres kolejnego miesiąca, z pewnością uda ci się obniżyć część wydatków bez utraty jakości życia.